Przełamanie oporu chorego

Kiedy skonsultować się z lekarzem lub psychologiem?

Z lekarzem masz prawo skonsultować się od razu, kiedy coś cię niepokoi w zachowaniu bliskiej ci osoby.  Nie zwlekaj z konsultacją, jeśli objawy trwają długo, nasilają się lub istnieje ryzyko zagrożenia życia.

Co robić, kiedy chory nie chce się leczyć

Osoby, które cierpią na depresję, nie mają często siły aby podjąć leczenie. Często istnieje konieczność zatroszczenia się bliskich osób o pokierowanie chorego do lekarza, psychoterapeuty oraz późniejsze pilnowania przyjmowania leków. Czasami decyzja chorego o chęci leczenia przychodzi z czasem, gdyż chory musi dojrzeć do niej, a zwlekanie doprowadza do doświadczenia większego cierpienia niż w przypadku podjęcia natychmiastowego leczenia.

Aby pomóc osobie chorej, która nie chce się leczyć, trzeba zrozumieć istotę jej niechęci do podjęcia leczenia.

Najczęściej występuje

  • niechęć do kontaktu z lekarzem psychiatrą;
  • zaprzeczanie, że jest się chorym, więc chory jest przekonany, że podjęcie leczenia nie jest potrzebne;
  • lęk przed opinią bliskich;
  • obawa przed lekami i leczeniem szpitalnym, jeśli byłaby taka potrzeba;
  • niechęć do leczenia, brak wiary w skuteczność, poczucie beznadziei wynikające z samej istoty depresji i będące jej objawem;
  • opór wynikający z cech charakteru (trudności z przyjmowaniem pomocy, przyznawaniem się do emocji, złego samopoczucia);
  • opór spowodowany formą namawiania do leczenia  - nachalne narzucanie konieczności leczenia przez bliskich, wywieranie presji, zastraszanie.

Osoby chore na depresję mogą doświadczać bezradności w poszukiwaniu pomocy. W związku z  tym aktywne działania bliskich są szczególnie istotne i potrzebne. Pamiętaj również, że decyzja o rozpoczęciu leczenia może być rozciągnięta w czasie.

Jak pomóc podjąć leczenie?

  1. Rozmawiaj o tym, co dostrzegasz, co cię niepokoi, dlaczego chciałbyś, aby bliski skorzystał z konsultacji lekarskiej. Mów spokojnie, bez pretensji, z troską.
  2. Pozwól mu zdecydować kiedy pójdzie do lekarza i jakiej pomocy w podjęciu leczenia od ciebie oczekuje.
  3. Aby zmotywować, podaj przykłady innych osób, które skorzystały z pomocy lekarza i im to pomogło.
  4. Możesz zaangażować w proces przekonywania o konieczności podjęcia leczenia osobę, która dla chorego ma znaczenie.
  5. Jeśli chory nie podejmuje tematu, nie określa się, spróbuj podsunąć mu do wyboru kilku lekarzy. Niech zdecyduje i wybierze z konkretnej listy.
  6. Na pewnym etapie, proszenie i życzliwe namawianie mogą być niewystarczające, zwłaszcza jeśli objawy się nasilają i występuje ryzyko zagrożenia życia - wówczas sami możemy umówić wizytę i wybrać się na nią z osobą bliską.