Dekalog pomagającego

Jak pomóc bliskiej osobie, która choruje na depresję?

Udzielanie pomocy osobie chorej na depresję jest długofalowe. Wiąże się z zaangażowaniem, czasem i energią. Warto wziąć to pod uwagę, że zazwyczaj nie pomaga jedna rozmowa, załatwienie jednorazowej wizyty u lekarza. Najbardziej liczy się żywe zainteresowanie i obecność.

Z depresji może wyjść tylko ta osoba, która z czasem zaczyna tego chcieć i podejmuje wysiłek. Na początku niewielki, z czasem coraz większy, bo przejmuje coraz większą odpowiedzialność za siebie. My możemy bardzo dużo dla niej zrobić, ale tylko do pewnego momentu. Niektórzy z nas zatracają się w pomaganiu, przestają żyć rytmem własnych zajęć, myślą tylko o chorobie bliskiej osoby. Są i tacy, którzy starają się nie reagować, nie widzieć, wierzą, że problem sam się rozwiąże. Trzeba szukać złotego środka. Choć nie ma jednoznacznych „procedur” pomagania, to jednak są pewne wskazówki, nad którymi warto się zastanowić i szukać możliwości ich zastosowania.

Dekalog pomagającego

  1. Zauważ problem. Nazwij go razem z bliską osobą.
  2. Określ w czym możesz pomóc: rozmowa, kontakt ze specjalistą, zadbanie o codzienne sprawy i obowiązki.
  3. Bądź jedną z kilku osób, które pomagają. Nie określaj siebie jakojedynego opiekuna, „wybawcy”.
  4. Skonsultuj się ze specjalistą, szukaj wskazówek jak pomagać w tej konkretnej sytuacji, przy tych konkretnych objawach.
  5. Natychmiast interweniuj w przypadku zagrożenia życia. Zgłoś się z bliską osobą do najbliższej poradni specjalistycznej lub szpitala.
  6. Staraj się motywować osobę chorą do leczenia i aktywności - weź pod uwagę jej aktualne możliwości. Chwal i doceniaj jej wysiłki, nawet jeśli wydają się niewielkie.
  7. Nie oceniaj, nie krytykuj, staraj się rozumieć.
  8. Nie bój się pytać o samopoczucie, plany, potrzeby. Weź pod uwagę, że jest to wyraz zainteresowania, choć bliski może nie chcieć lub nie potrafić odpowiadać na twoje pytania.
  9. Poza pomaganiem, miej czas na swoje życie.
  10. Mów o swoich emocjach i o tym, co się z tobą dzieje.